English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
20.04.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Stepne
Tatile otomobilleri ile çıkanları sürprizler bekler. Bunlardan kurtulmak biraz da sizin elinizde. Tatile çıkmadan otomobile uygulanacak kontrollerden birisi de lastik kontrolüdür.

Öncelikle otomobilinizin üstündeki 4 lastiği iyice kontrol etmelisiniz; Lastik havalarını, lastik dişlerinin derinliğini, lastik yanaklarını, lastiğin genel fiziksel durumunu... Bu bahsettiklerimiz aslında çoğumuzun bildiği ve yaptığı kontrollerdir.
Ya lastik patlarsa

Biz bu bölümde daha çok yedek lastik yada yaygın kullanımıyla “stepne” den bahsedeceğiz. Otomobilinizin üstündeki 4 lastik dışında bir o kadar önemli olan ve kontrol etmeniz gereken stepneniz vardır. 4 lastiğinizi kontrol ettiniz ve hepsi sağlam ama yolculuk sırasında lastiğiniz patladı mı her şey bir anda kâbusa dönüşebilir. Tam lastiğinizi değiştireceksiniz bir baktınız ki stepnenizin havası inik veya stepneniz patlak veya stepneniz yok! işte karşılaşabileceğiniz sorunlardan başlıcaları.

Bir de 2. el bir otomobil kullanıyorsanız sorunlar çok daha karmaşık hale gelebilir. Örneğin stepneniz farklı olabilir ve tekerleğinize uymayabilir veya lastik değiştirme ekipmanlarınız eksik çıkabilir. Diğer bir dikkate alınmayan nokta da stepnenizi eşya dolu bagajınızdan çıkarmanız sırasında yaşanabilir. Eğer stepneniz bagajınızın içinde ise ona ulaşabilmek için nerdeyse bütün eşyalarınızı boşaltmanız gerekebilir. Bir de bu sırada sağanak yağmur yağdığını düşünün!

İşte bütün bu anlatılanları dikkate alıp tatile çıkmadan önce stepnenize de özen gösterin. Otomobilin üstündeki 4 lastiğe yaptığınız kontrolleri stepnenize de uygulayın. Lastik değişimi için gerekli ekipmanların olup olmadığını mutlaka kontrol edin, eğer üşenmezseniz tatile çıkmadan önce lastik değişimi provası yapmanız sizin için en iyisi olacaktır.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.