English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
18.05.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Motor Hararet Yaparsa
Sıcak yaz günlerinde otomobil kullanmak zordur, klimanız yoksa pencereleri açarsanız, bolca terlersiniz ve de bu sırada konsantrasyonunuzu bozmamaya çalışırsınız. Zannetmeyiniz ki otomobiliniz sizden farklı bir durumda, o da bu sıcak koşullarda sizi yolda bırakmamaya çalışır.

Bu sıcak koşullar ile boğuşurken aileniz de sizinle birlikteyse yoldan başka ilgilenecek her şey vardır; karnı acıkanlar, susayanlar, ihtiyaç molası vermek isteyenler. Bu istekler arasında boğulup giderken otomobilinizin motoru ile ilgilenmeyi de unutmayın.
Ne yapmalı?

Öncelikle yola çıkmadan önce ve yaz öncesi bakımlarda otomobilinizin soğutma sistemini genel olarak kontrol ettiriniz. Soğutma sıvılarında saf su ve antifiriz karışımının üreticinin verdiği değerlerde olduğunu kontrol ettiriniz. En çok rastlanan arıza ise özellikle yavaş süratlerde motorun soğumasını sağlayan radyatör fanını çalıştıran müşürün arıza yapmasıdır. Fan müşürü arızalarına karşı tatile çıkmadan önce oto elektrikçinize fanı otomobil içerisinden çalıştırmanızı sağlayacak bir devre yaptırabilirsiniz, müşür arızası meydana geldiğinde ise fanı içeriden bir düğme ile manuel olarak çalıştırarak sorunu esas arıza giderilene kadar çözmüş olursunuz. Ayrıca sıcak havalarda özellikle motorun sıcaklık göstergesini belli aralıklar ile kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bütün bu aldığınız önlemlere rağmen diyelim ki motorunuzun hararet yaptığını göstergelerden fark ettiniz, motorunuzun hararet yapması demek motorun normal çalışma sıcaklığının (çoğu otomobilde 90°C) üzerine çıkması demektir, bu durumda hararet göstergesini daha sık kontrol etmeye devam ediniz, sıcaklık yaklaşık 100°C civarına geldiyse, artık motorun soğutma sisteminde bir problem var demektir. Bu aşamada yapabilecekleriniz, otomobilinizi güvenli bir yere çekmek ve gözle kontrol yapmak olabilir eğer sıcaklık 110°C civarına gelirse hemen kontak kapatın! Bunun üzerindeki sıcaklıklarda motorunuzda ciddi boyutta arızalar meydana gelebilir, ve tatil masrafınıza bir de motor tamir masraflarını eklemek zorunda kalabilirsiniz, tabii tatilinizin keyfinin kaçması da cabası!

Otomobilinizin bakımlarını ne kadar düzgün yapsanız da elektronik ve mekanik sistemleri içeren otomobiller arıza yapabilir, bu arızaları zamanında fark edip gerekli önlemleri almak için belli aralıklarla göstergeleri kontrol etmeniz en önemlisidir.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.