English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
13.07.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Otomobili Güneşten Koruma
Otomobil ile tatil yapacağınız yere vardınız, hava sıcak ve deniz güzel, kendinizi kumsala attınız, ama sizi buraya ulaştıran sevgili otomobilinize karşı görevleriniz sona erdi mi? Koskoca bir hayır!
Koruma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle otomobiliniz için iyi bir park yeri seçmelisiniz. Çoğunlukla ağaç altı bir yer tercih edilecektir, bazı ağaçlar altlarına yapışkan maddeler akıtırlar buna dikkat etmenizi öneririm. Eğer bütün ağaçlar diğer otomobil severler tarafından kapılmışsa o halde özellikle öğle saatlerinde gölge olan yerlere park etmenizi tavsiye ederim.

Park yerini seçtikten sonra dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha var, otomobilin içerisine güneş girmesini engellemek amacıyla ön cama güneş gözlüğü koyarız diyenleri duyar gibi oluyorum, 2. güneş gözlüğünü de arka cama koyabilirsiniz bu da fena bir fikir değil ama benim üşengeç olmayanlara bir önerim daha var; Yanınızda getireceğiniz araç örtüsünü otomobilinizin üstüne örtün! Bu otomobilinizin içini güneşten daha iyi koruyacağı gibi ek olarak otomobilinizin boyasını da koruyacaktır. Eğer örtünüz yoksa otomobilinizin boyasında lekeler olmamasına dikkat ediniz, bunlar güneş ışınları altında mercek görevi yaparak boyanızın zarar görmesine sebep olabilir. İçeri yağmur girmemesi şartıyla camları bir parmak aralamak da yapılabileceklerden.

Benim tercih etmediğim bir yöntem ama yazın sileceklerini eski sileceklerle değiştirenler olduğunu biliyorum, bu meraklılara uyarım ise eski sileceklerinizin az da olsa çalışır durumda olmasına dikkat etmeleridir, yoksa aniden bastıran yaz yağmurlarına yolda yakalanırlarsa işleri epeyce zorlaşır.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.